ПОСЛЕДНИ

Промяната: 1,5 млн. работещи бедни у нас от общо 2 милиона

Не бъди безразличен, сподели статията с твоите приятели:

За последното тримесечие на миналата година необходимият доход за осигуряване на социално приемлив начин на живот за едно работещо лице е 1479 лева. Под този доход получават 1,5 млн. българи. Над заплатата за издръжка са 34,4 процента от осигурените лица или 803 хиляди българи.

При двама работещи в семейство с едно дете всеки един от тях трябва да взема не по-малко от 1331 лева. Ако само единият от родителите работи, той трябва да осигурява заплата в размер не по-нисък от 2662 лв.

Необходимия нетен месечен доход за издръжка на едно работещо лице от едночленно семейство достига през месец декември до 1147,92лв. Тази стойност формирана на базисна потребителска кошница е необходима за покриване на разходите за издръжка на едно работещо лице, само живеещо, за храна, жилище, образование, здравеопазване, облекло, транспорт и съобщения, развлечения и почивка.

Това показват последните данни от наблюдението на потребителските цени и необходимата заплата за издръжка към декември 2021 г. Изследването се прави традиционно от ИССИ към КНСБ и резултатите от него днес бяха представени на онлайн пресконференция от президента на конфедерацията Пламен Димитров, директорът на института Любослав Костов и зам.-директорът Виолета Иванова.

От началото на годината издръжка на 1 работещо лице нараства с 101 лв., като по-силно ускорение се наблюдава от втората половина на годината.

През първите две тримесечия необходимият месечен доход за издръжка на 1 работещо лице (живеещо само) последователно нараства с около 10 и 12 лв., но в края на м. декември драстично нараства. Това се дължи на факта, че необходимия месечен доход за издръжка пряко кореспондира с ускорено изменение на цените през втората половина на годината.

През миналата година брутната Заплата за издръжка за всеки един от двама работещи родители с едно дете е нараснала със 117 лв. За работещ, който живее сам, тя се е увеличила със 130 лв. от началото на 2021 г.

Коментари

Коментара

loading…



There is no ads to display, Please add some

Не бъди безразличен, сподели статията с твоите приятели:

.’.’ .’text/javascript’>

Още новини

Back to top button