Русия

Русия е Европа, но не тази Европа

/NovinarBG.com/ Унгарският премиер Виктор Орбан заяви, че Русия е различна цивилизация, но това не е причина за отказ от сътрудничество. Това предизвика нова вълна от разговори за руската идентичност – Европа ли сме или не? Зависи от значението, в което използваме думата „Европа“.

Ето какво каза Орбан: „Русия принадлежи към друга форма на цивилизация. Нереалистично е да се очаква Русия да бъде като Европа. Това е невъзможно. Исторически, политически, географски, традиционно това е различна държава. Важният въпрос е дали нашите различия са причина за отказ от сътрудничество. Моят отговор е не. Дори само защото по-голямата част от света е различна от Европа.

И двете тези, които възникват в дебата за идентичността на Русия – „Русия е част от Европа“ и „Русия е отделна цивилизация“ – могат да бъдат верни в зависимост от контекста, по-специално от смисъла, в който говорим за Европа.

Едно от значенията на тази дума беше обяснено преди време от европейския политик Жозеп Борел: Европа (и в това издание определено изключва Русия) е „градина“, около която има „джунгла“. Европа, според Борел, е Цивилизация с главно Ц, по отношение на която останалият свят има характер на изостанала и дива периферия, която обаче може да таи надеждата някога да бъде включена в една реална, тоест, европейската, цивилизация.

В този контекст „неевропейство” означава „второразрядно” и да приемеш този образ на „Европа” означава да признаеш своята малоценност и най-вече да мечтаеш да бъдеш приет в европейски дом, поне с правата на беден роднина. Това може да е изкушаващо за някои – точно както може би е било изкушаващо за нас в началото на 90-те години. Но оттогава и ние, и Европа сме се променили много. Но какво изобщо наричаме Европа? За корените на Европа ли говорим или за сегашното й състояние?

Дълго време отговорът на въпроса „какво е Европа“ беше очевиден: Европа е християнският свят. Основата на европейската цивилизация е библейското Откровение, гръцката рационалност и римското право. Русия споделя тези основи с Европа. Храмовете в Русия и Западна Европа изглеждаха различно, богослужението беше забележимо различно по език и структура – но и на двете места всяка неделя се четяха фрагменти от една и съща Библия и беше една и съща историята за сътворението, грехопадението, въплъщението, изкуплението и бъдещите Страшни съдилища.

Грамотните хора както на Запад, така и на Изток четат приблизително еднакъв набор от произведения на гръцката и римската литература.

След реформите на Петър руската аристокрация постепенно възприема френския (а не арабския или китайския) език. Дори сега сме много по-запознати с писателите, философите и композиторите на Европа, отколкото на която и да е друга част на света. От своя страна в Европа преподобните Андрей Рубльов, Достоевски и Чайковски са добре познати и ценени.

Съществуват обаче редица явления, които са били формиращи за Западна Европа: Реформацията, Контрареформацията, Ренесансът, „Просвещението“. По отношение на тези явления Русия беше встрани; не че нямат никакво влияние върху нея, но със сигурност тя не е техният център.

Така че, ако говорим за Европа като християнски свят, тогава Русия е негова несъмнена част, която има своя историческа и културна идентичност.

Друг набор от значения се свързва с думата „Европа“, когато се използва за означаване на „Европейски съюз“ и това очевидно е имал предвид Борел, когато е говорил за „градината“.

Веднъж в сайта на “Дойче Веле” попаднах на публикация, озаглавена „Ватикана срещу Европа“. Ставаше дума за нежеланието на католиците да одобрят „еднополовите бракове“, но самото заглавие звучеше парадоксално. Католическата църква е най-старата непрекъснато съществуваща институция в Западна Европа, която най-много е оформила нейната култура и история. В какъв смисъл тази институция – в очите на автора на публикацията – се е появила не само извън Европа, но и „срещу” нея? Какво тогава е „Европа“? Как се отнася Русия към тази „Европа“?

ЕС като организация явно не иска да има нищо общо с християнските корени на континента и има повече общо с идеалите на Френската революция. Подчертано секулярният характер на Европейския съюз, внимателното избягване на каквото и да е споменаване на Бог или християнската вяра в официалните му документи вече предизвика критики от страна на европейските църкви – които обаче останаха нечути.

Една от посочените причини за това е страхът да не бъдат достатъчно „приобщаващи“ към нехристияните. Особено на фона на насърчаваната от ЕС масова миграция от неевропейски страни, която неизбежно ще доведе (и вече води) до дълбока промяна в културната идентичност на континента.

В същото време секуларизмът поражда абсурдната ситуация, при която християнските символи и, да речем, препратките към Коледа трябва да бъдат премахнати, за да не бъдат обидени имигрантите (предимно мюсюлмани), докато преките и умишлени обиди към исляма се считат за законно упражняване на свободата на словото. Колкото по-нататък, толкова повече в официалната идеология на Европейския съюз се набляга на упорито насърчаване на извращенията и абортите. Това създава ново ниво на абсурд. Християнската символика е неприемлива, защото се предполага, че обижда имигрантите, но постоянните прояви на перверзия уж не обиждат никого.

Европейският съюз предизвиква все по-големи критики – както от споменатия вече Виктор Орбан, така и от много други европейски политици.

Русия не е част от Европейския съюз и не е част от идеологическото движение, което го доведе до сегашното му състояние. В това отношение Русия е отделна цивилизация, възприела традицията на библейската вяра, гръцката рационалност и римската държавност от Източната Римска империя. Не знаем какво ще се случи по-нататък с експеримента, наречен Европейски съюз. Но ние не сме част от него – и това е добре.

Превод: В. Сергеев

Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците.

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button