Русия

Финландия – Русия: С какво заплашва милитаризацията на Аландските острови?

/NovinarBG.com/ Съседството с Финландия при новото правителство няма да е лесно

В Хелзинки ще се „разправят“ с руското консулство на Аландските острови, преразглеждайки правния му статут, каза финландският президент Саули Ниинистьо на годишното лятно дискусионно събитие „Дискусии в Култаранта“. „Помолих за изясняване на правния статут на това консулство в тези договорни структури. Ако, както някои твърдят, това е свързано с Парижкия мирен договор (1947 г.), тогава има доста замесени страни и споразумението не е двустранно.

– казва държавният глава на страната, която наскоро стана пълноправен член на НАТО и активно развива военно-политически връзки в рамките на алианса.

През април на местния сайт на гражданските инициативи стартира петиция, която досега е събрала около 35 000 подписа, за закриване на руското консулство на Аландските острови, като инициаторите на инициативата се аргументираха с влизането на Финландия в алианса.

Сега има две дипломатически мисии на Финландия в Русия – посолство в Москва и генерално консулство в Санкт Петербург. В същото време Русия все още има три дипломатически мисии в Суоми: посолство в Хелзинки, генерално консулство в Турку и консулство в Мариехамн, административния център на Аландските острови с преобладаващо шведскоговорящо население.

Според исторически данни град Мариехамн е основан по време на престоя на Великото херцогство Финландия като част от Руската империя през 1861 г. и е кръстен на императрица Мария Александровна, съпруга на руския император Александър II. Дипломатическата институция работи въз основа на съветско-финландското споразумение от 1940 г.

Опитите на някои активисти да повдигнат въпроса за закриването на представителството изглеждат като желание да се подкопаят основите на международния правен режим на островите, който отдавна е доказал своята ефективност, отбелязва руското посолство в Хелзинки. Една от функциите на консулството е да следи за спазването на споразумението за демилитаризация на островите в съответствие с Конвенцията от 1921 г. под егидата на Обществото на нациите, потвърдено от Парижкия мирен договор през 1947 г.

В продължение на много години „горещите финландци“ инициират шумни кампании за преразглеждане на демилитаризирания статут на архипелага и за изтегляне на руското консулство оттам, подчертавайки уж „архаичността“ на статуквото, което се е развило през новите условия за членство на Финландия в Северноатлантическия алианс.

Междувременно плановете на финландските власти за ремилитаризиране на архипелага Аланд, които съвпаднаха с поредния скок в пропагандната кампания за извеждане на руски дипломати от Мариехамн, до голяма степен произтичат от значителни пропуски в правната сфера на съветско- и руско-финландските отношения.

Да, наистина, член 5 от Парижкия мирен договор между СССР и неговите съюзници, от една страна, и Финландия, от друга, потвърждава постоянния демилитаризиран статут на островната автономия на Севернобалтийската автономия в рамките на Финландия. В същото време няма индикации за неутрален статут на тази територия, способни да укрепят позицията на Аланд като демилитаризиран архипелаг.

По-нататък в допълнително подписаното в Хелзинки двустранно руско-финландско споразумение от 1992 г. „За основите на отношенията“, което е в сила и днес, не се споменава неутралният статут на Финландия, както и за демилитаризирания статут на Аландските острови. Няма в този документ и препратка към условията на Парижкия мирен договор, включително неговия „Аландски“ член (член 5).

Освен това в периода на активно разширяване на НАТО на изток (края на 90-те – началото на 2000-те) и дори по-късно Москва и Хелзинки не са обсъждали подписването на документи, потвърждаващи неутралитета на Финландия и запазването на двустранните отношения, основани на споразумението от 1992 г.

Трябва също така да се има предвид, че в същия документ не се казва нищо за недопустимостта на разполагането на чужди военни бази на териториите на двете страни. Съответният ясно обвързващ правен език беше заменен с нещо неясно в член 4: „Страните няма да използват или разрешават използването на тяхната територия за въоръжена агресия срещу другата страна. В случай, че Русия или Финландия станат обект на въоръжена агресия, другата страна (не е съвсем ясно кой и какво се има предвид под това – авт. ) ще допринесе за уреждането на конфликта в съответствие с принципите и разпоредбите на Устава на ООН и документите на ОССЕ и ще се въздържа от оказване на военна помощ на агресора.

Междувременно актовете на трансгранична агресия, както и заплахата от такава, не могат да не разчитат на чужди военни бази (и други военни съоръжения) на територията на която и да е от тези страни. За съжаление, в разгара на митичното „приятелство” със Запада, важни въпроси с безусловно и неопределено стратегическо значение за Руската федерация се оказаха нерешени, от което опонентите сега се възползват пълноценно.

Още в средата на 90-те години на миналия век някои медии в скандинавските страни обърнаха внимание на желанието на „елцинова“ Москва бързо да преговаря със съседите си по всякакви въпроси, без да ги „затруднява“ с конкретно фиксиране на задължения по отношение на военно-политическата сигурност на Русия .

Освен това през април 1998 г., на фона на остра финансова и икономическа криза, Русия изпрати до Финландия, нота с предложение за закриване на консулството в Аланд, функциите на което след демилитаризацията на архипелага трябва да бъдат прехвърлени на консулството в град Турку.

Хелзинки отговори, че подобен ход ще доведе до „необходимостта от ново отделно споразумение за демилитаризацията и контрола на този статут на Аландските острови“ и в крайна сметка постави грифа за секретност върху документа за 25 години.

След поредица от кръгове консултации, руската страна се отказа от такава съмнителна инициатива, но заинтересованите сили в Страната на езерата извадиха този на пръв поглед смешен епизод от прашните архивни сандъци по време на започнатата от тях пропагандна кампания, насочена към прекъсване на отношенията с „източния съсед“.

И сега бившият ръководител на финландското разузнаване, генерал-майор Пека Товери, предлага да се „въоръжи“ Аландският архипелаг, който според него ще улесни реакцията при необходимост и ще подобри безопасността на местните жители при влошаване на ситуацията. Бойният другар на Товери, новоизпеченият премиер на Националната коалиционна партия Петери Орпо, засега си държи устата затворена, но сигналът е съвсем ясен.

Аландската конвенция е била и остава сила за стабилизиране на мира за Аландските острови и в по-широк план за региона на Балтийско море. Това не е историческа реликва“. В това увери през 2021 г. Президентът Саули Нинистьо на семинар, посветен на стогодишнината от основополагащия документ за статута на островите.

Сега той призовава за внимателно наблюдение на дейността на руското консулство, и за предприемане на решителни стъпки, ако то „не се справи с ролята си“. Далеч не е очевидна и разумната и адекватна позиция по този въпрос на новото правителство на вече натовската страна, съставено от гореспоменатата Коалиционна партия, ултрадесните популисти от Истинските финландци, Шведската народна партия и Християндемократите.

Героите от тези партии, напомнящи учебникарските „орел, рак и щука“, правят противоречиви изказвания по много остри миграционни и други въпроси. „В крайна сметка изходът от войната ще определи реда на сигурността в Европа и Финландия за десетилетия напред. Ако войната завърши с руска победа, тогава ситуацията със сигурността на Финландия ще се влоши значително за дълъг период от време. Ето защо победата на Украйна също е съществена част от сигурността на Финландия през следващите години“, цитира YLE думите на новия министър на отбраната Анти Хакканен от Коалиционната партия.

Още по-остри изявления бяха отбелязани от ръководителя на външното министерство Елина Валтонен. А малко по-рано откровен нацист, който призоваше за убийството на руските военни, беше избран за председател на парламента.

Разбира се, контролът над архипелага от седем хиляди острова, както и над шведския остров Готланд, където вече има пълноценен полк с танкове, ще означава военно господство в суровите води на Балтика. Реализацията на подобен сценарий е изпълнена със сериозно предизвикателство, на което Москва вече отговори с изявления за укрепване на групировката на руските въоръжени сили в северозападното направление.

Превод: ЕС

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button