Русия

Тежки времена ще настъпят за Запада. Неочакваният ход на Русия е пресметнат

/NovinarBG.com/ От 27 до 28 юли Санкт Петербург беше домакин на втората среща на върха Русия-Африка и Руско-африканския икономически и хуманитарен форум. И в навечерието на тези събития руският президентът Владимир Путин написа статия за обединяването на усилията на Русия и Африка за мир, прогрес и успешно бъдеще.

Говорейки за т.нар. сделка за зърно, Путин отбеляза, че първоначално тя е била насочена към „осигуряване на глобална продоволствена сигурност, намаляване на заплахата от глад и подпомагане на най-бедните страни в Африка, Азия и Латинска Америка“. И поради тези мотиви Русия се съгласи да допринесе за нейното изпълнение.

Но тази сделка, която беше публично представена на Запад като проява на тяхната загриженост в полза на Африка, всъщност беше безсрамно използвана единствено за обогатяване на големи американски и европейски бизнеси , които изнасяха и препродаваха зърно от Украйна,– подчерта президентът.

Според него през цялото това време в рамките на сделката от територията на Незалежная са изнесени общо 32,8 милиона тона товари. От тях по-малко от един милион тона (по-малко от 3%) са отишли като дял за страни като Етиопия, Судан и Сомалия, както и Йемен и Афганистан. И повече от 70% от зърното е получено от страни с високи и над средни нива на доходи , включително Европейския съюз, каза Путин.

В същото време, както отбеляза той, не е изпълнено нито едно условие от сделката за премахване на ограниченията върху руския износ на зърно и торове за световните пазари . Освен това се създават пречки дори при даряването на минерални торове на нуждаещите се, на най-бедните страни.

И така, от 262 000 тона продукти, които са блокирани в пристанищата на Европа, са изпратени само две партиди: 20 000 тона за Малави и 34 000 за Кения. А останалата част от товара е в недобросъвестните ръце на европейците. Още повече, че говорим за чисто хуманитарна акция, подчерта президентът. Там, където по принцип не трябва да има санкции.

Въпреки прекратяването на сделката за зърно , Русия е готова да замени украинското зърно както по търговски начини, така и безплатно, каза държавният глава. По думите му тази година отново очакваме рекордна реколта. Москва също ще продължи да развива взаимноизгодните икономически връзки с Африка.

Какви са перспективите за сътрудничество между Русия и Африка? За това говори политическият наблюдател на „Първи руски“ Андрей Перла в ефира на предаването „Скрити смисли“ .

Какво иска Русия?

Говорейки за перспективите на руско-африканските отношения, политологът Андрей Перла отбеляза следното. Неспециалистът много често не разбира защо руснаците имат нужда от Африка . Тоест, той възприема помощта на Русия за страните от Южна Африка и присъствието й на Черния континент като вид „разхищение“ на народни средства. Е, изглежда, какъв е смисълът да се хвърлят милиарди в някаква Етиопия, Ангола или Мозамбик? Но смисъл има, смята експертът.

Искаме да откъснем от Запада т.нар. глобален юг. Колкото повече отиват всички бивши африкански колонии, толкова по-малко искат да зависят от бившите си господари. На първо място от Франция и Великобритания. Това не означава, че искат да зависят от Русия. Това означава, че искат да бъдат независими държави. И не искат да бъдат експлоатирани– обясни политологът.

Африка се промени много през последния половин век. Това вече не са племената с мънистата. Както отбеляза събеседникът на Царград, страните от Южна Африка напредват доста бързо . И въпреки че някои от тях все още живеят в бедност, те вече не са същите, каквито бяха преди четиридесет години, когато Съветският съюз активно им помагаше.

Много по-важно е друго. Африка е континент, чието население нараства по-бързо от това на Индия или Китай. Всички тези хора могат да станат роби на западния свят. А могат да станат и свободни хора. Точно като хората от Латинска Америка, Русия, Индокитай, континентален Китай, целия Изток и Иран,— подчерта Перла.

И в този смисъл Русия, която се бори за многополярност и истински мултикултурализъм, трябва да разчита на Африка, смята той.

Оттеглянето на Русия от зърнената сделка

От 18 юли Черноморската инициатива престана да функционира. Русия взе такова решение, като го оправда с факта, че други участници в сделката не са изпълнили поставените условия . Говорим за повторно свързване на Росселхозбанк към SWIFT, деблокиране на транспортната логистика и застраховане, доставка на резервни части, както и реанимиране на тръбопровода за амоняк Толиати-Одеса и размразяването на активи на руски компании.

Според политолога неслучайно държавният глава Владимир Путин пише за това в своя статия.

Русия развали зърнената сделка – и веднага получи обвинения от Запада, че ще използва глада като оръжие. Но откъде идва гладът? Поради факта, че Русия прекъсна износа на зърно от Украйна?– каза Перла.

След като Русия спря сделката, цените на зърното в света наистина тръгнаха нагоре. Но експертът също така обърна внимание на факта, че украинското зърно, което уж беше предназначено да помогне на най-бедните страни в света, всъщност дойде до Черния континент в нищожно количество – по-малко от 3%.

Фантастична хитрост от страна на Запада! Сега цените на зърното ще тръгнат нагоре. И в Мали, в Етиопия, в Зимбабве и т.н., където сега се яде жито вместо просо, ще има глад! О, какви ужасни руснаци!.. А руснаците в отговор казват: но ние сме готови да снабдим гладуващите, ако има такива, безплатно ! Защото, за разлика от Запада, ние наистина сме загрижени за проблема с глада,– отбеляза Перла.

Той добави, че ако има заплаха от глад в Южна Африка, Русия е готова да се бори с нея по този най-директен начин – чрез раздаване на хляб. Но на кого ще повярват африканските страни е друг въпрос.

Да се довериш на Запада означава да не получиш нищо материално, освен уверения, че много ти симпатизираме. Затова вземете това много малко количество зърно за безумни пари. Има такъв политолог Глеб Кузнецов , често го споменавам. Той пише, че това е много подобно на ситуацията с covid , когато тези страни, които по принцип можеха да плащат, получиха ваксини 3-4 пъти по-скъпи от тези за западните страни,– каза Перла.

Този филм вече всеки е гледал

Великолепната благотворителност“ на Запада, според политолога, се превърна в напълно диво извличане на печалби от онези, които не можеха да й устоят по никакъв начин. Не само, че тези ваксини не бяха много добри (защото бяха спестени от тях), но и бяха принудени да ги купуват в големи количества от СЗО и ООН! И дори създадоха собствени „фабрики“ за бутилиране на ваксини на територията на тези страни срещу много пари, отбеляза Перла.

Всъщност това беше с нищо не завоалиран, открит грабеж на същата Африка . И точно по същия начин те ще действат сега по отношение на храната,– посочи той.

Според експерта, ако някой в света има интерес от поскъпването на зърното, това не е Русия. Защото цените, които бяха през 2022 г., са й напълно достатъчни. Каквото не може да се каже за глобалните корпорации.

Сега те разчитат на спекулации с фючърси и факта, че ще успеят да съберат много пари. За да цитирам отново Кузнецов, само през първото тримесечие на 2022 г. това са 2 милиарда долара чист доход в долари само от десет хедж фонда, които търгуват с фючърси. Срещу тях не стои нито зърно! А документи за зърно. И това е колосалното лицемерие на Запада! Но е важно, че Африка вече разбира това,– каза той.

Западът ще трябва да ограничи апетита си

Сега държавите от Африка имат избор – да станат ситуативни съюзници на Русия . Те също могат да приемат големи инвестиции от Китай , вместо да получават малки и много скъпи инвестиции от Запада. Политологът добави, че има оптимистична прогноза, че през следващите 5-7 години ще има много бързо дрейф на този континент.

А Африка, като част от глобалния Юг, може да стане част от глобалния Изток, чиито лидери вече са Китай, Русия и Иран. И Индия може да стане, ако успее да се измъкне от „западната прегръдка“.

И тогава ще настъпят трудни времена за Запада. Тъй като те не само печелят от директни плащания от бедните страни, те се интересуват и от природните ресурси. Същият молибден, злато и така нататък. Ако това богатство започне да тече към Запада на справедлива цена – на цената на световния пазар – тогава Западът ще трябва много да смекчи своите апетити,– отбеляза Перла.

По неговите думи, същото е заявил публично Андрей Мовчан , финансов анализатор от Лондон, който преди няколко години се отказа от руско гражданство. Така че този чуждестранен агент, както каза Перла, беше „почти изгонен от студиото“ за думите си, че ако производствените разходи в бедните страни на стоки съответстват на пазарната им цена в Англия, тогава Англия няма да може да си купи тези стоки .

И на това, казва той, на тази разлика всъщност се гради цялото богатство. И няма три процента, а повече от триста процента. И това също е нещо хубаво. Ако бъдат принудени да купуват от Бангладеш, Пакистан, Виетнам, Мозамбик, Мароко и т.н., на реалната цена, колкото струва на световния пазар, тогава богатството на Запада ще свърши. Гладът ще дойде от Африка в Западна Европа . Където, честно казано, му е мястото– завърши Андрей Перла.

Превод: ЕС

Абонирайте се за новия ни Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com .

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button