ПОЛЕЗНИ

Магнезий – как да разберем дали липсва в нашето тяло и от къде да набавим?

Ако се чувствате уморени, слаби или тревожни от дълго време, може да има просто обяснение. Недостигът на магнезий засяга почти всяка функция в тялото, така че се уверете, че получавате достатъчно от него всеки ден.

Магнезият е основен минерал
Магнезият е един от най-ценните минерали, тъй като подпомага поддържането и протичането на много важни процеси в нашето тяло, като ензимни реакции, предаване на импулси между нервните влакна и мускулите, стабилизиране на фосфолипидите в клетъчните мембрани, клетъчното делене, оптималното кръвно налягане и сърцето скоростта, развитието и здравето на костите и зъбите, нормалното функциониране на нервната система и мускулите и електролитния баланс. Около половината от целия магнезий в тялото се намира в костите, една трета в мускулите, останалата част в меките тъкани и около 1% в кръвния серум. Общо в тялото трябва да има поне 20-30 грама магнезий, обяснява клиничен фармацевт.

Advertisement

Магнезият спомага за осигуряването на нормален енергиен метаболизъм и насърчава нормалния протеинов синтез. Използва се за предотвратяване на мигрена, сърдечно-съдови заболявания, а също така е необходим за производството на серотонин.

Недостиг на магнезий в организма

Дефицитът на магнезий може да причини редица симптоми – липса на апетит, гадене, повръщане, нервност, раздразнителност, безпокойство, слабост, безпокойство, объркване, депресия, умора, нарушения на съня, стомашно-чревни нарушения, ускорен пулс и други сърдечно-съдови проблеми, спазми на кръвоносните съдове, мускулно напрежение, мускулни крампи, изтръпване, треперене и много други.

Нуждата от магнезий най-често възниква при спортисти, възрастни хора, бременни жени и хора, изложени на продължителни повишени натоварвания и стрес. Дефицитът на магнезий може да бъде причинен от следните причини:
• диета, недохранване или намален прием на храна;
• честа консумация на алкохол;
• бременност;
• тежко физическо натоварване, редовно спортуване;
• продължителен стрес;

• захарен диабет, метаболитни нарушения, стомашно-чревни заболявания;
• заболявания или ситуации, при които се нарушава усвояването на магнезий или се стимулира отделянето му – повръщане, диария, повишено изпотяване;
• прием на медикаменти – лаксативи и диуретици, сърдечни гликозиди, естрогени, инхибитори на протонната помпа, някои антибиотици, аминогликозиди, глюкокортикоиди и др.

Магнезий в храната

Една питателна и балансирана диета ще ви помогне да получите достатъчно магнезий – особено пълнозърнести храни, ядки (бразилски орехи, лешници, фъстъци, бадеми), семена, зеленчуци, плодове, картофи, салати, спанак, банани, бобови растения, риба (риба тон, сьомга), млечни продукти и месо. Трябва обаче да имате предвид, че само 35-50% от магнезия се усвоява от храната! Освен това, яденето на твърде много храни, богати на мазнини и протеини, пречи на усвояването на магнезий в тялото. Усвояването на магнезий се възпрепятства и от алкохол, храни, съдържащи никотин, излишък от сол в диетата, храни, съдържащи калций и фосфор, липса на витамини B1 и B6 или дефицит на витамин D.

Как правилно да приемате хранителни добавки с магнезий?

Магнезият се намира както в лекарства без рецепта, така и в хранителни добавки под формата на различни соли, като магнезиев оротат, магнезиев лактат, магнезиев цитрат, магнезиев оксид и магнезиев бисглицинат. За по-удобен прием и по-бързо действие спортистите предпочитат магнезиеви добавки в течна форма, като напитки с лесно усвоим магнезиев бисглицинат.

Добавките с магнезий се предлагат в различни форми, така че да могат да бъдат пригодени според възрастта и нуждите на всеки човек. Магнезият се предлага под формата на таблетки, капсули, прахове, гранули и готови за пиене течности.

Също така се използва широко в различни комбинирани препарати като мултивитамини и минерални добавки, особено тези с витамини от група В или калий.
Статията е с информативна цел и не заменя посещението при специалист.

Още новини

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button