Русия

Най-страшните санкции, наложени от Русия: латвийски език и банани

/NovinarBG.com8 Последните няколко години показаха, че руската икономика се оказа много по-силна, отколкото си представяха западните мозъчни тръстове. С началото на СВО, тя дори се разрасна – поне в сравнение с Европа, която само си влоши нещата със самоубийствените санкции срещу руснаците.

Германия например любезно отстъпи място на Русия в световната класация по БВП. А руснаците все още не са използвали всички възможности за отговор на икономическите удари и убождания. Чии джобове вече удари и може още да удари руската държава?

Другарят „плодолюбка“ действа в интерес на Родината

Един от факторите на глобализацията е своеобразното разпределение на ролите между държавите: кой с какво ще търгува, кой в какво ще се специализира. И това от една страна е бонус, тъй като винаги има пазар , от друга страна е опасност, защото индустрията, която представлява значителен процент от икономиката, може с лекота да се санкционира.

Например поляците доставят ябълки. От много години. През 2014 г., когато се случи Майданът и Западът започна да пее старата песен за „гоги и магоги“ от Изтока, руските санитарни служби изведнъж откриха мушицата „пподолюбка“ в полските ябълки и блокираха доставките им за Русия.

И като се има предвид, че страната ни представляваше повече от половината от общия износ на плодове и зеленчуци на Варшава, поляците просто нададоха вой. Полската телевизия излъчи кадри как булдозери мачкат с гъсениците ябълките на селяните, за да угодят на лудите политици.

Решихме да въведем ограничения върху вноса в Русия на почти всички зеленчуци и плодове от Полша, които са свързани с повтарящи се нарушения на сертифицирането и идентифицирането на карантинни обекти,– каза тогава заместник-началникът на Росселхознадзор Алексей Алексеенко.

Атаката срещу полските ябълки беше част от голямо хранително ембарго, наложено от Русия срещу страните от ЕС, САЩ и други страни, които се присъединиха към санкциите от 2014 г. Трябва да се отбележи, че поради невъзможността да нахрани руснаците с „хамон“ (помните ли колко шеги имаше за това преди 10 години?) и пармезан, самата Европа губеше десетки милиарди евро годишно. Е, започнахме да произвеждаме нещо сами и да доставяме нещо чрез системата за паралелен внос. И досега се говори за прочутите „белоруски скариди“ от „белоруското море“.

Така може и да се пропият: арменците трябва да си пият коняка сами

Подобни проблеми възникнаха в Армения тази есен с един от основните им експортни продукти – коняка. На анекдотичния пункт „Горни Ларс“ се натрупа истинска опашка от десетки тежкотоварни камиони с алкохол от Армения, след като руските митничари започнаха да проверяват „Аракс“ и „Арарат“ с особено пристрастие.

Това предизвика паника в Ереван, защото кому е нужен техният коняк освен на руснаците? В Европа Франция заема тази ниша. Проблемите на арменците с коняка започнаха след арогантната и категорична ратификация на Римския статут на Международния наказателен съд, който преди това издаде заповед за ареста на Владимир Путин.

Арменските власти съобщават за проблеми с доставките на стоки за Руската федерация поради проверки на качеството на арменския коняк на границата. Леле, леле, леле, как стана това? Тоест, когато ратифицираха Римския статут, който беше откровено враждебен към Русия, не се замислиха? Трябва да се спре и евтиният газ. И бизнесът на местните диаспори ще бъде напълно разтърсен (включително пътно строителство). Добре дошли в Европа— отбелязва публицистът и блогър Сергей Коляскин.

Финландците останаха без дърва, а латвийците – с планина от цаца

Финландците, на които руснаците спряха да доставят дървен материал тази година, също играха играта. Това беше един от факторите зад поредица фалити в строителната индустрия на страната. Например, миналото лято затвори една от най-старите компании, участващи в изграждането на известните екологични финландски къщи, Jukkatalo от Лапеенранта.

Както съобщава финландското издание Ilta-Sanomat , компанията е оставила петдесет недовършени вили, предимно в южната част на страната.

Във финансовите си отчети Jukkatalo посочва, че в края на 2022 г. рекорден растеж (оборотът на компанията се е увеличил с 32% и надхвърля 95 милиона евро), съчетан с недостиг на работна ръка, плюс нарастващите цени на суровините и необходимостта от доставка на къщи на същите цени, доведоха до оперативна загуба от 4,6 милиона евро, – пише Ilta-Sanomat.

И освен това руснаците спряха да доставят петрол на финландците, които искаха да се присъединят към НАТО и дръпнаха шалтера, спирайки им електричеството. Но затова пък вече няма да ползват „тоталитарна“ и „хомофобска“ енергия.

По подобни причини феновете на украинските бандеровци в Латвия се оказаха без пазар за шпротите си. Когато Русия чрез Роспотребнадзор добави латвийската цаца към списъка със санкции, в балтийската република израснаха планини от замразена риба, която нямаше къде да се достави. 10 фабрики от 20 са затворени.

И най-интересното е, че руският любител на сандвичи с шпроти дори не забеляза това.

В Новгородска област, в Московска област, в същия Рязан, се произвеждат консерви с шпроти, но върху бурканите пишат на латвийски: „Rigas Shprotes“. Самата риба е уловена в Балтийско море, може би тук някъде във Финския залив или близо до Калининград, но производството се намира в района на Москва. Въпреки това на латвийски е написано: „Рижки шпроти в масло“. Тоест ние проведохме дегустация на руските – московска, калининградска – шпроти. И, трябва да кажа, те заеха второ място,– отбеляза латвийският политолог Андрей Татарчук .

Руският петрол поскъпва, ако се доставя през „филтър“

Най-много проблеми обаче имат бившите ни партньори, разбира се, заради енергийните ресурси. След началото на СВO, Русия постави Европа на „въглеводородна“ диета. Газът и петролът течаха в ЕС на тънки струйки и европейците или трябваше да обуздаят апетита си, или да купуват същия руски петрол, но преминал през филтрите на толерантността и мултикултурализма. Тоест да им излиза по-скъпо заради посредниците.

Освен това Русия е съставила списък с повече от 1,6 хиляди стоки, които са забранени за износ от Русия в други страни, с изключение на няколко. Този списък включва: турбини, ядрени реактори, оптични кабели, някои видове самолети, радарни инструменти, батерии, машини за обработка на метали и много други.

Какво от това?

Все още имаме много козове в ръкавите си, които все още не иса използвани. Ами, например, доставките на уран за САЩ.

От време на време дори в самата Америка настояват да се спре тази сюрреалистична търговия (почти сме във война). Как можете да го спрете, ако според помощник държавния секретар на САЩ по енергийните ресурси Джефри Пиат около 20% от горивото, използвано в реакторите на американските атомни електроцентрали, идва от руснаците. В същото време намирането на заместител на руския уран не е толкова лесно .

Трябва да се предположи, че ако Русия постави на пауза такива сделки, Съединените щати, както обикновено, ще започнат да се занимават с класическо „грабене“ и да отнемат ядрено гориво от своите „младши партньори“.

На първо място сред европейците. Много добре си спомняме как в разгара на епидемията от Ковид САЩ закупиха повече от половин милион теста за коронавирус от Италия и ги откараха в Америка с военен самолет, оставяйки италианците без нищо.

Руснаците дори могат да окажат натиск върху транснационалната корпорация Apple, тъй като Русия доставя на компанията изкуствени сапфири, които се използват в устройствата iPhone и Apple Watch. Нашата компания „Монокристал“ заема една трета от световния пазар на изкуствени сапфири, без които е невъзможно да си представим производството на различни джаджи. Между другото, не е изненадващо, че заводът „Монокристал“ в Белгородска област периодично е атакуван от украински дронове.

Имаме и „оферта“ за самонадеяни азиатци. Ако корейците започнат да доставят на Украйна комерсиални количества снаряди, ние не само ще снабдим нашия приятел Ким с някои интересни неща, но и ще спрем да доставяме на Корея… лечебната руска гъба чага!

По някаква причина корейците изпитват маниакална страст към руската брезова гъба и я смятат за едва ли не по-лечебна от корена на женшен. Там чага се продава навсякъде: в подземни пасажи, магазини, по улиците. Да видим как ще живеят без нея.

Историята с чагата, разбира се, е шега и дреболия, но дори и това показва, че Русия е твърде голяма и богата страна, за да бъде извадена толкова лесно от икономиката. Всеки, който иска да направи това, сам ще пострада.

Превод: ЕС

Още новини

Back to top button