Русия

Украйна шантажира Европейския съюз с руския газ

/NovinarBG.com/ Австрийският енергиен регулатор E-Control публикува изявление на 30 октомври, в което се казва: Австрия вярва, че транзитът на руски газ през Украйна може да продължи, докато газопроводът работи.

Както обяснява ТАСС , един от важните вносители на нашето гориво (Австрия все още зависи от руския газ с 43% от потреблението си) коментира изявлението на ръководителя на украинската Нафтогаз Андрей Чернишов. На 29 октомври той обяви , че Киев няма да поднови споразумението за транзит на руско гориво за Европа, което изтича в края на 2024 г.

Договорът ще приключи и транзитът ще спре“, обяви Чернишов. Според него режимът в Киев би го спрял и сега, но „ не можем да лишим някои страни от ЕС, които между другото са наши партньори, от възможността да получат синьо гориво и да се подготвят за зимата“.

Редица експерти свързват газовия демарш на Украйна с факта, че Киев е крайно недоволен от промяната в информационния дневен ред. На фона на израелската военна операция в ивицата Газа, украинският въпрос явно изчезна от първите страници на медиите, а западните законодатели са все по-малко ентусиазирани да отпускат нови средства на Киев. Затова много експерти смятат, че скоро украинските власти ще се опитат да привлекат вниманието с някои гръмки думи и действия.

Въпросът е към кого е адресирано това твърдение. Изглежда, че адресатът е Русия. Преди началото на СВO, именно през Украйна, с всички алтернативни тръбопроводи, минаваше значителен дял от нашия износ на газ за Европа. Която, от своя страна, беше основният потребител на руски газ с тенденция за увеличаване на вноса.

Сега обаче ситуацията се промени. И с транзитните цифри, и с направленията, и с перспективите. „Обемите, които доставяме за ЕС, са умерени. Ако доставките ни за Европа през 2021 г. бяха около 150 милиарда кубични метра, то през 2023 г., съгласно нашите оценки, ще бъдат под 30 милиарда“, обяснява пред ИА Regnum, генералният директор на Фонда за национална енергийна сигурност (ФНЕБ), ръководител на катедра „Политология“ на Финансовия университет Константин Симонов .

Така например горепосочената Австрия, въпреки че остава до голяма степен зависима от нашето сравнително евтино гориво (43% от вноса на газ, както беше посочено по-горе), сериозно намали дела на вноса от Русия – за сравнение през февруари 2022 г. нашият газ беше 79%.

Рязкото намаляване на обема на руските доставки за Европа, за което говори Симонов, е следствие от европейските санкции, както и от демонстративната политика на ЕС за отказ от руското синьо гориво.

Москва не очаква този курс да се промени скоро. „Русия изгражда своите газови планове независимо от съгласието или несъгласието на Украйна за удължаване на договора. Вече беше ясно, че много ще зависи от политическата ситуация в края на 2024 г. – и каква ще бъде тази ситуация, сега не е ясно“, каза за IA Regnum Станислав Митрахович, изследовател във Финансовия университет и експерт във ФНЕБ.

Затова, както добави той, сега се търсят други варианти за транзит: турски или ирански газови хъбове, планове за LNG (втечнен природен газ), износ на газ за Китай и Централна Азия.

Затова Русия не се страхува особено от украинските заплахи. Но виж за Европа те изглеждат страшни.

Спокойствие да си позволят само унгарците

Европа се намира в трудна ситуация“, отбелязва Симонов. „ Да, те имат доставки на LNG от САЩ, но тяхното потребление на газ е намаляло с 20% в сравнение със средното ниво през последните 5 години.“

Европа няма да замръзне, но страните от Стария свят не могат да заменят газа в индустрията и там деиндустриализацията е реалност. Още повече, че заради непостоянния баланс всякакви допълнителни прекъсвания на доставките вече се превръщат в форсмажорни, посочва Симонов. По-специално, провалът на доставките през Украйна.

Газът минава през Украйна за Австрия, Чехия, Словакия, Германия, Италия и Холандия. За сравнение, през „Турски поток“ газът минава само до Балканите и стига максимум до Унгария“, посочи в коментар за агенция Regnum Игор Юшков , водещ анализатор на ФНЕБ и преподавател във Финансовия университет .

Става ясно защо унгарците (които получават газ през Турция) вече заявиха, че не се притесняват особено от плановете и настроенията на украинските транзитни страни.

Гръбопроводът „Турски поток“ има огромен капацитет. Капацитетът му от Сърбия до Унгария е 8,5 милиарда кубически метра… Според нашия дългосрочен договор „Газпром експорт“ трябва да доставя годишно 4,5 милиарда кубически метра газ на Унгария“, каза унгарският външен министър Петер Сиярто пред РИА Новости . По неговите думи, ще е необходимо само да се сключи техническо споразумение за пренасочване на 1 милиард кубически метра (които сега текат през Украйна) към Турски поток.

Но за останалата част от Европа провалът в доставките може да струва много скъпо – от което Украйна се възползва.

В Киев се опитват да привлекат вниманието и да изнудват европейците “, отбелязва Юшков. Той припомни, че по-рано Украйна е заплашвала да не поднови споразумението с Газпром.

Украинската страна намекна: ако европейските компании пренапишат договорите с нашата газова компания и преместят пункта за приемане на газ до руско-украинската граница, тогава Киев ще подпише споразумения за транзит със самите европейци. В Киев не отказват факта на транзита – само договора с „Газпром“, обясни Юшков.

Киевските лидери искат директни договори с европейски компании, за да получават директно пари от тях, както и газът, който тече през Украйна, да стане европейска собственост (тоест ЕС да носи отговорност за него).

Обходните маневри за Европа са малко вероятни

Разбира се, привличането на вниманието на европейците беше направено доста неумело. „Изявленията са направени от Нафтогаз на Украйна, който всъщност не участва в транзита . През 2019 г., както изисква европейското законодателство, операторът на газопреносната система беше отделен от Нафтогаз. И този оператор не е правил никакви изявления“, – обяснява Юшков.

Както и да е, експертите не се съмняват, че Киев ще изпълни заплахата си – руският транзит през Украйна най-вероятно ще спре през 2024 г.

Да, чисто теоретично не е необходим договор за износ на газ през украинската ГТС. „ Украйна премина към европейската резервна система за изпомпване на газ и не е необходим дългосрочен договор. Киев е длъжен да провежда търгове за транзит (ден, седмица, месец предварително) и Газпром може да се яви на търга по всяко време и да сключи договор за транзит“, посочва Юшков . Въпреки това Киев може да наложи национални санкции срещу Газпром, като му забрани да участва в търга.

И да, теоретично има други канали за доставка на руски газ за Европа, но Европа не може да ги пусне. „ Има тръбопровод през Беларус и Полша. Сега обаче той не функционира“, спомня си Симонов, обяснявайки, „ Полша открадна имущество от Газпром (48% от тази тръба), а руското правителство забрани на Газпром всякакви операции с нея . “

Освен това една от линиите на „Северен поток 2“ е в работно състояние (а двете, които бяха взривени, все още могат да бъдат ремонтирани). И тук обаче всичко опира до политика, казва Симонов.

Теоретично Русия може да работи с европейските интереси тук. „По-специално с индустриалното лоби, което може да се прояви. Ако до края на 2024 г. бъде преодоляна острата фаза на конфликта, тогава това лоби може да си каже думата“, казва Станислав Митрахович. Едва ли обаче това лоби ще каже нещо против американските интереси или дори мнения.

След края на отоплителния сезон транзитът може да бъде спрян. Сега американците ще оставят този сезон да мине, след което ще окажат натиск върху Украйна, за да изместят Русия от европейския газов пазар“, казва Игор Юшков.

Двете съдебни разбирателства

И това дори не взема предвид факта, че съдебните дела стоят и препречват пътя на възстановяването на руския износ за ЕС.

Първо, руско-украински. „Формално Украйна и Газпром имат взаимни претенции“, припомни Юшков.

По мнението на Киев руската компания не спазва принципа „изтегли или плати“. Според договора „Газпром“ се задължава да плаща на ден за изпомпване на количество от 109,5 милиона кубически метра газ (дори ако изпомпва по-малко).

Сега Газпром изпомпва около 42 милиона кубически метра и ги плаща. „ Това се обяснява с факта, че Украйна първа наруши договора – тя беше длъжна да предостави на Газпром възможност да избере маршрут, но всъщност не го направи“, – каза Юшков .

Второ, руско-европейските съдебни спорове. „ Ако приемем, че военният конфликт приключи, тогава ни очакват големи съдебни истории . Кой не е изпълнил задълженията си: доставчикът или потребителите?“ – отбелязва Симонов.

Европейските потребители вече заведоха съдебни дела срещу Газпром поради факта, че газът не е пристигнал в пунктовете за приемане на газ. Освен това те тълкуват преминаването на плащанията в рубли, за което настоява руската страна, като поредното нарушение на договора.

Газпром нарича случващото се форсмажор: Украйна блокира една от линиите, Полша открадна тръбата, нашите газопроводи бяха взривени – а преди това Siemens наруши договорните си задължения за ремонт и връщане на турбината. „ Така че Газпром разполага с фургон и малка количка аргументи, ако, разбира се, има надежда за справедливо правосъдие“, – отбелязва Константин Симонов.

Докато тези проблеми не бъдат разрешени, малко вероятно е Москва да започне възстановяването на „Потоците“ или да подпише договори с ЕС за увеличаване на износа и преодоляване на европейския енергиен дефицит, подчертават експерти.

Превод: ЕС

Нов наш Youtube канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@aktualenpogled/videos

Нашият Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h“ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE/@user-xp6re1cq8h

Каналът ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта: https://www.novinarbg.com 

Така ще преодолеем ограниченията.

Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. 

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button