Русия

На Русия й предстои да се върне към съветските практики за борба с диверсанти

/NovinarBG.com/ Украйна е създала мрежа от диверсанти в Русия, на които прехвърля дронове за терористични атаки, съобщават чуждите медии. Как може да изглежда такава мрежа, какви канали и маршрути за доставка използва и какви мерки трябва да предприемат руските правоприлагащи служби, за да я премахнат?

Украйна е успяла да създаде широка мрежа от агенти, които организират саботаж вътре в Русия, съобщава Си-Ен-Ен. Освен това ВСУ са започнали да доставят БПЛА на своите поддръжници в Руската федерация. Американски служители смятат, че диверсантите, извършващи атаката с дрон срещу Кремъл, са изстреляли дронове директно от територията на Руската федерация.

САЩ също са на мнение, че саботажните клетки, създадени от Украйна в Русия, се състоят от добре обучени оперативни работници и хора, изразяващи симпатии към ВСУ. Според източници на Си-Ен-Ен от правителството на САЩ, всички атаки са извършени с помощта на БПЛА украинско производство.

Отбелязва се също, че все още не са установени точните канали, по които Украйна е успяла да прехвърли дроновете. Въпреки това, според изданието, ВСУ са използвали „добре установени контрабандни маршрути“, с помощта на които както цели БПЛА, така и резервни части за тях могат да бъдат доставени в Русия за последващо сглобяване в страната.

Представител на европейско разузнаване в интервю за Си-Ен-Ен отбеляза, че границата между Русия и Украйна е „огромна и трудна за контрол“, което позволява незабелязано прехвърляне на оръжие и в двете посоки. Изданието подчертава, че представители на САЩ публично осъдиха ударите на ВСУ на територията на Русия, предупреждавайки партньорите за възможна ескалация на конфликта.

Въпреки това, говорейки пред Си-Ен-Ен, неназовани американски служители описаха атаките като „разумна военна стратегия, която отклонява руските ресурси, за да защитят собствените си градове“. Подчертава се, че подобна тактика става особено полезна в условията на предстоящото начало на контранастъплението на ВСУ.

Така вицеадмиралът на Франция Никола Вожур каза, че „атаките срещу обекти в Русия са „част от войната“, което позволява да се изпратят необходимите сигнали до населението на страната“. Освен това, според него, не трябва да се забранява на Украйна да „мисли“ за подобни действия. В същото време Лондон смята, че Русия е изправена пред дилема: да засили защитата на граничните региони или да се съсредоточи върху контрола върху новите региони на страната.

Според руските експерти данните, публикувани от Си-Ен-Ен, изглеждат изключително достоверни, а подобни версии за работата на украинските агенти в Русия бяха изказвани и по-рано в експертната общност. Друго нещо е, че целта на подобни публикации има няколко причини. Първата е да се покаже на западната публика, че подкрепата за Украйна не е напразна и че ВСУ могат да постигнат определени цели.

Втората причина е да се придаде мащаб и значение на украинската саботажна мрежа, като по този начин се предизвика паника сред руснаците. Третата причина е неволното признание, че украинските БПЛА, дори със „западна“ модернизация, не могат надеждно да преодолеят руската ПВО, поради което диверсантите трябва да изстрелват дронове директно от руска територия.

И четвъртата причина е изместването на акцента в позицията на САЩ относно атаките срещу цели в Русия. Според експертите през последните години американските служители все повече се отклоняват от общи фрази като „ние не насърчаваме подобни атаки“ към „Украйна сама решава как да се защити“. От друга страна, руските силови структури няма да оставят тези данни без внимание.

„Нашите служители на реда ще продължат да работят усърдно за идентифициране на престъпления от терористичен характер, включително идентифициране на диверсанти“, каза Олег Иванников, подполковник от резерва на МВР..

Той също така призова да се обърне внимание на проблема с доставката на продукти с двойна употреба в Русия, които могат да бъдат използвани за терористични атаки. „Елементи от дронове и експлозиви могат да дойдат в Русия чрез търговски организации. Търговците на оръжие от черния пазар охотно правят това “, добавя събеседникът.

„Компонентите за дронове идват от различни страни, за митническите власти е проблематично да ги проследят. Най-честите източници са Китай, Казахстан и Турция. Трябва обаче да се разбере, че често гражданите на тези държави дори не предполагат, че улесняват доставката на части за БПЛА на престъпни групировки“, отбелязва експертът.

„На този фон вероятно си струва да се обърне специално внимание на законодателната рамка. В момента правните норми не предвиждат изземване на определени видове продукти на митницата. Но част от това впоследствие може да се използва за саботаж на територията на Руската федерация “, подчертава той.

„В същото време всички БПЛА за терористични атаки се сглобяват, грубо казано “на коляно”. За това се използват тавани, мазета, апартаменти под наем. И тук специална отговорност пада върху плещите на нашата полиция и нейната агентурна мрежа, която работи в регионите“, обясни събеседникът.

„Трябва да се върнем към съветската практика, когато полицейските служители извършваха превантивен контрол и визуална проверка на всяко такова помещение и предприятие, ако имаха някакви подозрения. Необходимо е също така да се потърси съдействие от местните жители“, предлага Иванников.

„В идеалния случай би било добре да се помисли за връщане на практиката на задължителна регистрация на хората по местопребиваване. Тази проста, но много ефективна мярка ще опрости борбата срещу тероризма. Психологическият аспект също ще играе роля – човек, който е регистриран, ще помисли десет пъти дали трябва да продължи плана си ”, подчертава Иванников.

„За осигуряване на разузнавателни мрежи на територията на Русия се провеждат най-сложни операции, в които участват привърженици на Украйна по целия свят. Да си припомним взривяването на Кримския мост, когато компонентите за бъдещото взривно устройство успяха да посетят България, Турция, Грузия и Армения“, добави Владимир Ворожцов, генерал-майор от полицията в оставка, член на Съвета по външна и отбранителна политика.

„В момента са разкрити диверсионни групи, на които са изпращани компоненти в електрически печки. За да направят това, нападателите са използвали грешно маркиране на адреса. Освен това е известен случай, когато частите са били поставени под камиона, шофьорът дори не е знаел нищо за „неочаквания“ пакет“, изброи събеседникът.

„Всъщност украинското разузнаване започна да работи „на сляпо“, тоест да използва обикновените граждани на нашата страна като носители. Понякога – и ще трябва да го признаем – има и съзнателна работа за врага. Не трябва да забравяме, че врагът може просто да подкупи наивни хора “, подчертава експертът.

В същото време едва ли някой изпраща компоненти директно от територията на Украйна в Русия. По принцип вражеското разузнаване действа през Полша, както и в страните от Балтика и Закавказието. „Трудно е да се противодейства на подобни операции, но имаме на разположение редица практики, доказани още в съветските години“, подчертава Ворожцов.

„На първо място, необходимо е да работим активно за създаване на собствена агентурна мрежа на вражеска територия. Освен това е важно да се засили превантивната дейност по отношение на контингента, който потенциално може да бъде включен в сътрудничество с Украйна. И най-важното е да изградим директни канали за комуникация между нашите специални служби и обществото“, смята експертът.

„Гражданите трябва своевременно да уведомяват органите по сигурността за всички съмнителни действия, които се случват пред очите им. Стига се до баналното – ако видите, че някой прави нещо странно в двора или се чуват съмнителни звуци от съседен гараж, по-добре е да докладвате ”, подчертава събеседникът.

„В същото време не трябва да забравяме, че местните власти са важен участник в антитерористичните дейности.

Областните управители, кметовете и техните администрации трябва да се включат в максимална степен в общата борба срещу терористите. Останалите служби, като МВР, ФСБ и “Росгвардия”, също са длъжни да си държат очите отворени “, отбелязва експертът.

„В същото време смятам, че публикацията на Си-Ен-Ен има по-скоро идеологически характер. Според мен това е част от информационната война. Задачата е проста – да сплаши руснаците, да ни демонстрира ясно, че от Украйна няма какво да се крие, защото нейните поддръжници са навсякъде, дори и в сърцето на страната ни. Но практиката показва, че нашите граждани не са плашливи“, обобщава Ворожцов.

Превод: В. Сергеев

Абонирайте се за нашия Ютуб канал: ЛИНК КЪМ YOUTUBE/c/%D0%9F%D0%BE%D0%B3%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%98%D0%BD%D1%84%D0%BE%D0%A2%D0%92″ target=“_blank“>ЛИНК КЪМ YOUTUBE

и за канала ни в Телеграм: https://t.me/novinitednes

Влизайте директно в сайта https://www.novinarbg.com . Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!??

Стани приятел на Новинар и във Facebook и препоръчай на своите приятели

Още новини

Back to top button