ЗДРАВЕПОЛЕЗНИ

Лекар сподели двете най-важни добавки, които всички трябва да приемаме, за да живеем дълго и здрави

След като рафтовете на супермаркетите ни се задъхват от тежестта на витаминните добавки, чудно ли е, че се объркваме какво трябва и какво не трябва да приемаме.

Според Националната здравна служба (NHS) в идеалния случай всеки трябва да си набавя всички необходими витамини и минерали чрез здравословна и балансирана диета, но много от нас редовно не постигат това. Ето защо витаминните добавки могат да бъдат полезни. Но тъй като нови продукти се появяват сякаш всеки ден, често може да се окаже, че е лотария дали избирате това, от което действително се нуждаете.

Ето защо д-р Минди Пелц предлага да се придържате към две, като полът и хормоните играят важна роля в процеса на вземане на решение.

В подкаста “ Дневникът на един главен изпълнителен директор “ д-р Минди Пелц каза: „За жените най-важната добавка, която могат да приемат, е магнезият. Магнезият създава всеки един хормон в тялото ви.“

Advertisement

Но за тези, които искат да допълнят нивата си на тестостерон, ключов продукт е цинкът, обяснява тя. „За мъжете бих казала, че най-важната добавка – имам предвид, че има много такива – но за хормоните е цинкът, защото цинкът прави тестостерона.“

Втората важна добавка, която трябва да добавите към аптечката си, е подходяща за всички нас – това е витамин D.

„Слънчевата храна“ помага на организма да усвоява и използва калция и фосфора, които са от съществено значение за поддържането на силни и здрави кости и зъби, както и за поддържането на сърцето. Витамин D е важен и за съсирването на кръвта, за укрепване на имунната система и за растежа на мускулите. Експертите редовно препоръчват всеки да приема ежедневно 10 микрограма витамин D, тъй като хранителното вещество обикновено не може да се набави в достатъчни количества от храната, а британците често не получават необходимата слънчева светлина, за да поддържат нивата му в кръвта. Нива от 50 nmol/L (20 ng/mL) или по-високи са достатъчни за повечето хора за здравето на костите и общото здраве.

Слънчевата светлина е основен източник на витамин D, но той се съдържа и в млякото, яйчния жълтък, черния дроб и мазните риби.

Д-р Пелц казва: „Всички ние трябва да следим за нивата на витамин D. Ако нивото на витамин D е под 30, имунната ви система е в критично състояние, така че трябва да го повишите над 30. За хормоналното здраве трябва да го видим по-нагоре около 60 – 70, за да работят хормоните ви по най-добрия начин.“

Витамини – удобен справочник и информация за това в кои храни се съдържат

А (ретинол): Подпомага зрението, растежа на кожата, костите и зъбите, имунитета и възпроизводството. Съдържа се в: Манго, моркови, тиква, тиква, броколи и говежди черен дроб.

В1 (тиамин): Подпомага енергийния метаболизъм и нервната функция. Съдържа се в: диня, домати, спанак, соево мляко, постна шунка, свински котлети и слънчогледово семе.

В2 (рибофлавин): Подпомага енергийния метаболизъм, нормалното зрение и здравето на кожата. Съдържа се в: Спанак, броколи, гъби, мляко, яйца, черен дроб, стриди и миди.

B3 (ниацин): Подпомага енергийния метаболизъм, здравето на кожата, нервната система и храносмилателната система. Намира се в: Спанак, картофи, домати, нетлъсто смляно говеждо месо, пилешки гърди, скариди, риба тон (консервирана във вода) и черен дроб.

В12: Използва се при синтеза на нови клетки, подпомага разграждането на мастни киселини и аминокиселини, подпомага поддържането на нервните клетки. Намира се в: Мляко, месо, птиче месо, риба, яйца и черупчести.

В6 (пиридоксин): Аминокиселини и мастни киселини, производство на червени кръвни клетки. Намира се в: Банани, диня, домати, картофи, броколи, спанак, пилешки гърди и бял ориз.

С (аскорбинова киселина): Използва се при синтеза на нови клетки, подпомага разграждането на мастни киселини и аминокиселини, подпомага поддържането на нервните клетки. Намира се в: Манго, портокал, лимон, грейпфрут, ягоди, киви, спанак, броколи, червени чушки, пес и домат.

Г: Подпомага минерализацията на костите. Намира се в: Мляко, яйчен жълтък, черен дроб, мазна риба и слънчева светлина.

Е: Антиоксидант, регулира реакциите на окисление, подпомага стабилизирането на клетъчните мембрани. Намира се в: Авокадо, треска, скариди, тофу, пшеница и слънчогледово семе.

К: Синтез на протеини за съсирване на кръвта, регулиране на калция в кръвта. Намира се в: Спанак, броколи, брюкселско зеле, зелени листни зеленчуци и черен дроб.

Фолат: Подпомага синтеза на ДНК и образуването на нови клетки. Намира се в: Домат, броколи, спанак, аспержи, бамя, зелен фасул и черноочи грах.

Биотин: Енергиен метаболизъм, синтез на мазнини, метаболизъм на аминокиселини, синтез на гликоген. Намира се в: Широк спектър от храни..

Пантотенова киселина: Подпомага енергийния метаболизъм. Съдържа се в: Широк спектър от храни.

Още новини

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button